| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Xf0087nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 7840HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 165 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | Starting at 5.23 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | Xf0087nr |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 7840HS (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″ diagonal, FHD (1920 x 1080), 165 Hz, 7 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | IR thermal sensor |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | Starting at 5.23 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-Xf0087nr is a powerful mid-to-high range gaming laptop designed for smooth AAA gaming, competitive esports, and creative workloads. Powered by the AMD Ryzen 7 7840HS processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB graphics, it delivers strong performance for gaming, streaming, and productivity tasks with excellent efficiency.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a 16.1″ FHD 165Hz display, this laptop offers a balanced mix of performance, speed, and smooth visuals for modern users.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!