| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16t |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | wf000 |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700HX,Upto 5.0GHz,30 MB L3 cache Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (2 x 8 GB) SDRAM |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 512 GB PCle NVMe M TLC M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″diagonal,FHD,165Hz,7ms response time,IPS,micro-edge,anti-glare,300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | — |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone white backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | USB Type-A 5Gbps signaling rate USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | 2.44 Kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16t |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | wf000 |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700HX,Upto 5.0GHz,30 MB L3 cache Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (2 x 8 GB) SDRAM |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 512 GB PCle NVMe M TLC M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″diagonal,FHD,165Hz,7ms response time,IPS,micro-edge,anti-glare,300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | — |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone white backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | USB Type-A 5Gbps signaling rate USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | 2.44 Kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16t-wf000 is a popular high-performance gaming laptop designed for smooth AAA gaming, competitive esports, and productivity-heavy tasks. Powered by the Intel Core i7-13700HX processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB graphics, it delivers strong and stable performance for modern games, streaming, and creative workloads.
With 16GB RAM, fast 512GB SSD storage, and a 16.1″ FHD 165Hz display, this model offers a balanced combination of speed, responsiveness, and smooth visual experience for gamers in Bangladesh.
The HP OMEN 16t-wf000 Intel Core i7-13700HX RTX 4060 8GB 16GB RAM 512GB SSD 16.1″ FHD 165Hz Gaming Laptop price in Bangladesh is approximately:
৳170,000 – ৳190,000
(Price may vary depending on stock, import batch, and availability)
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!