| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 14 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | Fc0107TU |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| Color | Meteor Silver |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 155U Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Integrated Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, multitouch-enabled, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT™, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Poly Studio; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; HDMI 2.1; Headphone/microphone combo; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.33 x 21.89 x 1.69 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 14 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | Fc0107TU |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| Color | Meteor Silver |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 155U Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5-6400 MHz RAM (onboard) |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe Performance M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Integrated Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K (2880 x 1800), OLED, multitouch-enabled, 48-120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT™, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3 Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Poly Studio; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 7 BE200 (2×2) and Bluetooth 5.4 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, keyboard |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; HDMI 2.1; Headphone/microphone combo; 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 59 Wh Li-ion polymer, 65 W USB Type-C power adapter |
| Dimensions | (W x D x H)31.33 x 21.89 x 1.69 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
The HP Envy x360 14-fc0107TU is a premium 2-in-1 convertible laptop designed for professionals, creators, and power users who need top-tier performance in a portable form factor. Powered by the Intel Core Ultra 7 155U processor with 32GB RAM and a fast 1TB SSD, it delivers exceptional speed, smooth multitasking, and AI-optimized efficiency for modern workloads.
Its 14-inch 2.8K touchscreen display with vibrant color accuracy and 360-degree hinge design makes it ideal for productivity, creative work, presentations, and entertainment in any mode.
The Core Ultra 7 processor is designed for next-generation computing with AI acceleration, delivering:
This premium configuration ensures:
The high-resolution touchscreen offers:
The flexible hinge allows multiple usage modes:
Slim, lightweight, and premium aluminum design makes it highly portable while maintaining durability and a professional look.
Includes:
Built-in AI capabilities help improve system efficiency, video conferencing quality, and multitasking performance.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!