32GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Zephyrus G16 |
| Model Number | GU606AM |
| Series | Asus ROG Zephyrus |
| Sub Series | Zephyrus G16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 386H Processor 4.9 GHz (16 Cores, 16 Threads, 18MB Cache) |
| Memory | 32GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM (Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) Max Capacity:32GB Support dual channel memory technology |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) OLED 16:10 aspect ratio OLED Anti-reflection display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus display |
| Operating System | – |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Slash Lighting |
| Audio & Video | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7 802.11be (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 6.0 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x card reader (SD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 250W AC Adapter, Output: 20V DC, 12.5A, 250W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.64 cm (13.94″ x 9.69″ x 0.59″ ~ 0.65″) |
| Weight | 1.85 Kg (4.08 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Zephyrus G16 |
| Model Number | GU606AM |
| Series | Asus ROG Zephyrus |
| Sub Series | Zephyrus G16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 386H Processor 4.9 GHz (16 Cores, 16 Threads, 18MB Cache) |
| Memory | 32GB LPDDR5X 8533 (On board) RAM (Actual memory speeds may vary by CPU configuration.) Max Capacity:32GB Support dual channel memory technology |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop 8GB GDDR7 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) OLED 16:10 aspect ratio OLED Anti-reflection display DCI-P3:100% Refresh Rate:240Hz G-Sync Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus display |
| Operating System | – |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Slash Lighting |
| Audio & Video | Smart Amp Technology Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 4-speaker (dual force woofer) system with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7 802.11be (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 6.0 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x card reader (SD) (UHS-II, 312MB/s) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Rectangle Conn, 250W AC Adapter, Output: 20V DC, 12.5A, 250W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 24.6 x 1.49 ~ 1.64 cm (13.94″ x 9.69″ x 0.59″ ~ 0.65″) |
| Weight | 1.85 Kg (4.08 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS ROG Zephyrus G16 GU606AM is a premium slim gaming and creator laptop designed for users who want powerful gaming performance, advanced multitasking, and portability in one package. Powered by the Intel Core Ultra 9 386H processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB graphics, it delivers smooth AAA gaming, strong creator performance, and efficient AI-assisted workloads.
With 32GB RAM, 2TB SSD storage, and a high-end 16-inch WQXGA 240Hz display, this laptop is built for gamers, creators, and professionals who need premium performance in a sleek design.
Intel Core Ultra 9 386H Processor
Flagship AI-powered processor designed for gaming, streaming, multitasking, and professional productivity workloads.
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB Graphics
Next-generation RTX GPU with DLSS and ray tracing support for smooth 1440p gaming and creative acceleration.
32GB LPDDR5X RAM
High-speed memory ensures stable multitasking and smooth performance in heavy software and gaming scenarios.
2TB PCIe NVMe SSD Storage
Large ultra-fast storage for AAA games, media projects, applications, and professional workflows.
16.0 inch WQXGA (2560×1600)16.0\ \text{inch}\ WQXGA\ (2560\times1600)16.0 inch WQXGA (2560×1600)
16-inch WQXGA Display – 240Hz Refresh Rate
High-resolution ultra-smooth display with sharp visuals, vibrant colors, and responsive gameplay experience.
ROG Intelligent Cooling System
Advanced thermal design helps maintain stable CPU and GPU performance during demanding workloads.
Premium Slim Zephyrus Design
Portable aluminum chassis offering a clean professional appearance while maintaining powerful gaming hardware.
Modern Connectivity Options
Includes USB-C, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, and high-speed connectivity for gaming and creator setups.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!