| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Pro 7i |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16IAX10H |
| Series | Legion |
| Sub Series | Legion Pro 7 |
| Color | Eclipse Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor (E-cores Max 4.60 GHz, P-cores up to 5.40 GHz with Turbo Boost, 24 Cores, 24 Threads, 36 MB Cache) |
| Memory Size | 32 GB DDR5-6400MT/s RAM |
| Memory | 2 Slots Up to 64GB |
| Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, 24GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560 x 1600) OLED, 16:10 aspect ratio, 240 Hz / <.5ms response time, 100% DCI-P3, X-Rite™ Certified, 500 nits, Up to VESA Trueblack 1000 Certified, Dolby Vision® Support, NVIDIA® G-SYNC™ Support, TÜV Rheinland Certified |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Battery | 99Whr 400W AC Adapter |
| Audio & Video | 4-Speaker System and Smart Amp with Nahimic Audio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® WiFi 7 802.11BE (2 x 2) Bluetooth® 5.4 |
| Keyboard Feature | Per-key RGB backlight 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, Copilot key, black keycaps |
| Camera | 5MP with E-Shutter |
| Interface | Left Side: DC-IN HDMI 2.1 Thunderbolt™ 4 (DP 2.1 40Gbps) USB-C (power delivery 140W, DisplayPort™ 2.1) USB-A (USB 3.2 Gen 2 5V2A) Right Side: 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1) Headphone/mic Combo RJ45 eShutter Button |
| Dimensions | 21.9mm-26.6mm x 364mm x 275.9mm / 0.86″- 1.04″ x 14.33″ x 10.86″ |
| Weight | Starting at < 2.72kg / 6lbs |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Pro 7i |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16IAX10H |
| Series | Legion |
| Sub Series | Legion Pro 7 |
| Color | Eclipse Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor (E-cores Max 4.60 GHz, P-cores up to 5.40 GHz with Turbo Boost, 24 Cores, 24 Threads, 36 MB Cache) |
| Memory Size | 32 GB DDR5-6400MT/s RAM |
| Memory | 2 Slots Up to 64GB |
| Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, 24GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560 x 1600) OLED, 16:10 aspect ratio, 240 Hz / <.5ms response time, 100% DCI-P3, X-Rite™ Certified, 500 nits, Up to VESA Trueblack 1000 Certified, Dolby Vision® Support, NVIDIA® G-SYNC™ Support, TÜV Rheinland Certified |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Battery | 99Whr 400W AC Adapter |
| Audio & Video | 4-Speaker System and Smart Amp with Nahimic Audio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® WiFi 7 802.11BE (2 x 2) Bluetooth® 5.4 |
| Keyboard Feature | Per-key RGB backlight 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, Copilot key, black keycaps |
| Camera | 5MP with E-Shutter |
| Interface | Left Side: DC-IN HDMI 2.1 Thunderbolt™ 4 (DP 2.1 40Gbps) USB-C (power delivery 140W, DisplayPort™ 2.1) USB-A (USB 3.2 Gen 2 5V2A) Right Side: 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1) Headphone/mic Combo RJ45 eShutter Button |
| Dimensions | 21.9mm-26.6mm x 364mm x 275.9mm / 0.86″- 1.04″ x 14.33″ x 10.86″ |
| Weight | Starting at < 2.72kg / 6lbs |
| Warranty | 2 Years |
The Lenovo Legion Pro 7i 16IAX10H RTX 5090 is an ultra-flagship gaming laptop designed for extreme performance users who want desktop-level power in a portable form. Powered by the Intel Core Ultra 9 275HX processor and the next-generation NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB graphics, this machine delivers unmatched gaming performance, AI computing capability, 3D rendering speed, and professional-grade content creation power.
This model is built for AAA gaming at ultra settings, high-end video production, AI workloads, simulation tasks, and professional engineering-level computing without compromise.
Delivers extreme performance for gaming and heavy workloads.
Next-generation flagship GPU for elite gaming and rendering.
Ensures ultra-fast responsiveness and storage performance.
Designed for high-end gaming visuals and professional clarity.
Built to handle extreme performance without throttling.
Yes, it is one of the most powerful gaming laptops available, capable of handling ultra AAA gaming and professional workloads.
Yes, it is ideal for 4K/8K editing, AI tasks, simulation, and high-end 3D rendering.
Yes, both RAM and storage upgrade options are available depending on configuration.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!