| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | Fb3134AX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 7445H Cores 6 Threads 12 L3 Cache: 16 MB Processor |
| Memory | 8 GB DDR5-5600 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB GDDR6 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ IPS FHD (300 nits)1920 x 1080 @ 144 Hz, Micro-edge, anti glare, 62.5% sRGB Display |
| Operating System | |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra;Dual speakers;HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Miracast® compatible;HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, performance blue opaque keyboard with numeric keypad |
| Interface | 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC smart pin 1 x HDMI 2.1 1 x headphone/microphone combo 1 x RJ-45 1 x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer, 120 W AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 6.9 x 52 x 30.5 cm |
| Weight | 3.35 kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | Fb3134AX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | AMD Ryzen™ 7 7445H Cores 6 Threads 12 L3 Cache: 16 MB Processor |
| Memory | 8 GB DDR5-5600 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 6GB GDDR6 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ IPS FHD (300 nits)1920 x 1080 @ 144 Hz, Micro-edge, anti glare, 62.5% sRGB Display |
| Operating System | |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra;Dual speakers;HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card Miracast® compatible;HP Extended Range Wireless LAN |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, performance blue opaque keyboard with numeric keypad |
| Interface | 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC smart pin 1 x HDMI 2.1 1 x headphone/microphone combo 1 x RJ-45 1 x USB Type-C® 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer, 120 W AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 6.9 x 52 x 30.5 cm |
| Weight | 3.35 kg |
| Warranty | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
The HP Victus 15-fb3080AX is a budget-friendly gaming laptop powered by the AMD Ryzen 7 7445H processor and NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB graphics. It is designed for casual gamers, students, and users who want reliable performance for esports titles, light AAA gaming, and everyday multitasking.
With a 15.6-inch Full HD 144Hz display, fast SSD storage, and efficient Ryzen performance, it offers a balanced gaming experience at an affordable price point in Bangladesh.
The Ryzen 7 7445H delivers strong multi-core performance for:
The RTX 3050 provides:
This setup ensures:
The high refresh display offers:
HP Victus cooling design helps maintain stable temperatures during gaming and multitasking sessions.
Includes:
Simple and modern design with a comfortable keyboard suitable for both gaming and study or office use.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!