| Brand | HP |
| Model | HP Victus 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | GAMING 16-r0129TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700H (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5200 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 40.9 cm (16.1″) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm (front); 36.9 x 25.94 x 2.39 cm (rear) |
| Weight | 2.31 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | GAMING 16-r0129TX |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13700H (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads) Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-5200 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slot | 2 Slots, Upgradable to 32GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 40.9 cm (16.1″) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone RGB backlit, moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | NO FingerPrint |
| Interface | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 36.9 x 25.94 x 2.29 cm (front); 36.9 x 25.94 x 2.39 cm (rear) |
| Weight | 2.31 kg |
| Warranty | 2 Years |
The HP Victus 16 (i7-13700H + RTX 3050) is a solid mid-range gaming laptop designed for gamers, students, and content creators who need strong CPU performance with dedicated graphics support. Powered by the Intel Core i7-13700H processor and NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB GPU, it delivers smooth gaming performance, fast multitasking, and reliable productivity for everyday use, streaming, and light creative workloads.
Its 16.1-inch Full HD 144Hz display ensures smooth visuals, reduced lag, and a more immersive gaming experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!