| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | FA0033NIA |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel Core i5-13420H (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads) Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 39.6 cm (15.6″) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, performance blue keyboard with numeric keypad |
| Sensors | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Interface | 1 multi-format SD media card reader 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 2.1 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 5.06 pounds (2.29 Kg) |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Victus 15 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | FA0033NIA |
| Series | Victus |
| Sub Series | HP Victus |
| CPU / Processor | Intel Core i5-13420H (up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads) Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4 NVMe TLC M.2 SSD |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 39.6 cm (15.6″) diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2×2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, performance blue keyboard with numeric keypad |
| Sensors | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Interface | 1 multi-format SD media card reader 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; HDMI 2.1 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); RJ-45; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 52.5 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H) 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 5.06 pounds (2.29 Kg) |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Victus 15 FA0033NIA is a stylish and performance-focused gaming laptop designed for gamers, students, and multitaskers who want reliable gaming power with smooth everyday performance. Powered by the Intel Core i5-13420H processor and NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB graphics, this laptop delivers responsive gaming, efficient multitasking, and solid productivity performance for gaming, streaming, editing, and daily computing.
Its 15.6-inch Full HD 144Hz display provides smooth visuals and fluid gameplay, making competitive gaming and entertainment feel faster and more immersive.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!