| Brand | HP |
| Model | HP Spectre 14 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | |
| Series | Spectre |
| Sub Series | Spectre |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 1 Evo 155H Processor |
| Memory | 16GB DDR5 (Onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K OLED (2880 x 1800) x360 touchscreen Display |
| Camera | – |
| Operation System | – |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E |
| Keyboard Feature | Backlit English Keyboard |
| Interface | 2 x Thunderbolt 4 with USB Type-C | 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) | 1 x USB Type-A | 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 4 Cells Li-ion polymer 68 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 1.56 kg |
| Remark | 1 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Spectre 14 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | |
| Series | Spectre |
| Sub Series | Spectre |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 1 Evo 155H Processor |
| Memory | 16GB DDR5 (Onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Graphic Card | Intel Arc Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ 2.8K OLED (2880 x 1800) x360 touchscreen Display |
| Camera | – |
| Operation System | – |
| Audio & Video | – |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E |
| Keyboard Feature | Backlit English Keyboard |
| Interface | 2 x Thunderbolt 4 with USB Type-C | 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge) | 1 x USB Type-A | 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) |
| Battery / Power Supply | 4 Cells Li-ion polymer 68 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 1.56 kg |
| Remark | 1 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
The HP Spectre 14 Intel Core Ultra 7 OLED Laptop is a premium flagship ultrabook designed for professionals, creators, executives, and power users who want cutting-edge AI-powered performance with luxury design and an immersive display experience. Powered by the Intel Core Ultra 7 processor, this laptop delivers exceptional multitasking, fast productivity, and efficient performance for demanding professional workloads and creative tasks.
Its stunning 14-inch 2.8K OLED display produces ultra-sharp visuals, rich colors, and deep contrast, transforming entertainment, editing, browsing, and productivity into a truly premium visual experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!