| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion X360 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | – |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion X360 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 7 150U (up to 5.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads Processor |
| Memory | 16GB DDR4-3200 MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 256GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 300 nits, low power, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 5MP camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, natural silver keyboard |
| Interface | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer 65 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | 12.68 x 8.27 x 0.74 in (front); 12.68 x 8.27 x 0.78 in (rear) |
| Weight | 3.35 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion X360 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | – |
| Series | Pavilion |
| Sub Series | Pavilion X360 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 7 150U (up to 5.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads Processor |
| Memory | 16GB DDR4-3200 MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 256GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Card | Integrated Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 300 nits, low power, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP True Vision 5MP camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | – |
| Audio & Video | Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, natural silver keyboard |
| Interface | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 AC smart pin; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 3-cell, 43 Wh Li-ion polymer 65 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | 12.68 x 8.27 x 0.74 in (front); 12.68 x 8.27 x 0.78 in (rear) |
| Weight | 3.35 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion x360 Intel Core 7 150U Laptop is a premium convertible laptop designed for students, professionals, and multitaskers who want flexible usability with strong modern performance. Powered by the Intel Core 7 150U processor, this laptop delivers smooth multitasking, responsive productivity, and efficient everyday computing for office work, online classes, entertainment, and creative tasks.
Its 14-inch Full HD display combined with the versatile x360 convertible design allows seamless switching between laptop, tablet, tent, and presentation modes, creating a flexible and interactive user experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!