| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | ab1025TU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5x-7467Mhz MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560 x 1600) 48-120 Hz IPS micro-edge anti-glare Low Blue Light 400 nits 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra Dual speakers HP Audio Boost Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size backlit soft grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 |
| Battery / Power Supply | 4-cell 68 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H)35.7 x 25.35 x 1.77 cm |
| Weight | 1.89kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion Plus 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | ab1025TU |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion Plus |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 155H Processor |
| Memory | 32 GB LPDDR5x-7467Mhz MT/s (onboard) RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | – |
| Graphic Card | Integrated Intel® Arc™ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560 x 1600) 48-120 Hz IPS micro-edge anti-glare Low Blue Light 400 nits 100% sRGB Display |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra Dual speakers HP Audio Boost Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Keyboard Feature | Full-size backlit soft grey keyboard with numeric keypad |
| Sensors | No FingerPrint |
| Interface | 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 HP Sleep and Charge) 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 |
| Battery / Power Supply | 4-cell 68 Wh Li-ion polymer |
| Dimensions | (W x D x H)35.7 x 25.35 x 1.77 cm |
| Weight | 1.89kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion Plus 16-ab1025TU is a premium high-performance ultrabook built for professionals, creators, students, and multitaskers who need powerful computing with a large immersive display. Powered by the Intel Core Ultra 7 155H processor, this laptop delivers AI-enhanced productivity, smooth multitasking, and outstanding performance for demanding workloads.
Its stunning 16-inch WQXGA (2560×1600) 120Hz display provides ultra-sharp visuals, fluid motion, and vibrant color quality, making it perfect for productivity, entertainment, content creation, and professional work.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!