| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion 15-EG3148NIA |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | EG3148NIA |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion |
| Color | – |
| CPU / Processor | Intel Core i5-1335U Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, 16:9 Aspect Ratio, Touchscreen Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD Webcam |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Backlit Keyboard |
| Sensors | Fingerprint reader |
| Interface | 2x USB Type-A, 1x USB Type-C, HDMI, 1x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery / Power Supply | Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 2.75 inches (H) x 12 inches (W) x 19 inches (D) |
| Weight | 5.44 pounds |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Pavilion 15-EG3148NIA |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | EG3148NIA |
| Series | HP Pavilion |
| Sub Series | Pavilion |
| Color | – |
| CPU / Processor | Intel Core i5-1335U Processor |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM |
| Memory Slot | – |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, 16:9 Aspect Ratio, Touchscreen Display |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD Webcam |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Audio by B&O; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6 (802.11ax) | Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Backlit Keyboard |
| Sensors | Fingerprint reader |
| Interface | 2x USB Type-A, 1x USB Type-C, HDMI, 1x Headphone/Microphone Combo Jack |
| Battery / Power Supply | Lithium Ion |
| Dimensions (W x D x H) | 2.75 inches (H) x 12 inches (W) x 19 inches (D) |
| Weight | 5.44 pounds |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Pavilion 15-EG3148NIA is a sleek and dependable laptop designed for students, professionals, and everyday users who need smooth performance for work, study, entertainment, and multitasking. Powered by the Intel Core i5-1335U processor, this laptop delivers efficient daily computing performance with responsive multitasking capability for office tasks, online classes, browsing, and streaming.
Its 15.6-inch Full HD display provides sharp visuals and comfortable viewing, making work and entertainment feel smooth, vibrant, and immersive.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!