| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | wd0073dx |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13620H,Upto 4.9GHz, 24 MB L3 cache, 10 Cores, 16 Threads Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (2 x 8 GB) SDRAM |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB PCle NVMe M TLC M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″diagonal, FHD,165Hz,7ms response time, IPS,micro-edge, anti-glare,300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | — |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone white backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | USB Type-A 5Gbps signaling rate USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | 2.44 Kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP Omen 16 |
| Released Year | 2023 |
| Model Number | wd0073dx |
| Series | Omen |
| Sub Series | HP Omen |
| CPU / Processor | Intel Core i7-13620H,Upto 4.9GHz, 24 MB L3 cache, 10 Cores, 16 Threads Processor |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (2 x 8 GB) SDRAM |
| Memory Slot | Max 32GB |
| Storage | 1TB PCle NVMe M TLC M.2 SSD (4×4 SSD) |
| Graphic Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU (8 GB GDDR6 dedicated) Graphic |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.1″diagonal, FHD,165Hz,7ms response time, IPS,micro-edge, anti-glare,300 nits Display |
| Camera | HP True Vision 1080p FHD IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operation System | Windows 11 |
| Sensors | — |
| Audio & Video | Audio by Bang & Olufsen; DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Network / Connectivity Technology | Realtek Wi-Fi 6E (2×2) Bluetooth 5.3 |
| Keyboard Feature | Full-size, 1-zone white backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Interface | USB Type-A 5Gbps signaling rate USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate HDMI 2.1 RJ-45 1 AC smart pin Headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 6-cell, 83 Wh Li-ion polymer 230 W Smart AC power adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 14.53 x 10.21 x 0.93 in |
| Weight | 2.44 Kg |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP OMEN 16-wd0073TX is a high-performance gaming laptop designed for gamers, streamers, and creators who need powerful processing, strong graphics performance, and a smooth high-refresh display. Powered by the Intel Core i7-13620H processor and NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB graphics, it delivers excellent performance for modern AAA games, competitive esports, and productivity workloads.
With 16GB RAM, a fast 1TB SSD, and a 16.1″ FHD 165Hz display, this laptop ensures fast responsiveness, smooth gameplay, and reliable multitasking for both gaming and creative use.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!