| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | Fe1077nr |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads Processor |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, moonstone grey keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 55 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 14.07 x 8.99 x 0.72 in |
| Weight | 4.14 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 |
| Release date | 2024 |
| Model Number | Fe1077nr |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads Processor |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 MT/s (onboard) RAM |
| Storage | 512GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphics Card | Integrated: Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 300 nits, 62.5% sRGB Display |
| Camera | HP Wide Vision 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Network / Connectivity Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, moonstone grey keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo |
| Battery / Power Supply | 4-cell, 55 Wh Li-ion polymer 65 W USB Type-C® power adapter |
| Dimensions | 14.07 x 8.99 x 0.72 in |
| Weight | 4.14 lb |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Envy x360 FE1077NR is a premium 2-in-1 convertible laptop designed for professionals, students, and multitaskers who want modern AI-powered performance, touchscreen flexibility, and a stylish lightweight design. Powered by the Intel Core Ultra 5 125U processor with 16GB RAM and a fast 512GB SSD, it delivers smooth productivity performance for office work, study, content creation, and entertainment.
Its 15.6-inch Full HD touchscreen display paired with a versatile 360° hinge allows seamless switching between laptop, tablet, tent, and stand modes for a more flexible computing experience.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!