| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 15 |
| Release date | 2023 |
| Model Number | 14 |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U (up to 5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) Processor |
| Memory | 16GB LPDDR4-3200 MHz RAM |
| Storage | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), OLED, Multitouch-Enabled Display |
| Camera | 5 megapixels Privacy camera |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Dual Speakers by Bang & Olufsen |
| Network / Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, nightfall black opaque keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2x Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 1x Headphone/microphone combo 1x HDMI 2.1 Media Card Reader |
| Battery / Power Supply | 4-cell, Li-ion polymer 65 W |
| Dimensions | (W x D x H) 14.07 x 8.99 x 0.72 Inchis |
| Weight | 4.22 pounds |
| Warranty | 2 Years Warranty |
| Brand | HP |
| Model | HP ENVY x360 15 |
| Release date | 2023 |
| Model Number | 14 |
| Model Name | Envy x360 |
| Series | Envy |
| CPU / Processor | Intel Core i7-1355U (up to 5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) Processor |
| Memory | 16GB LPDDR4-3200 MHz RAM |
| Storage | 1TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), OLED, Multitouch-Enabled Display |
| Camera | 5 megapixels Privacy camera |
| Operation System | Windows 11 |
| Audio & Video | Dual Speakers by Bang & Olufsen |
| Network / Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Keyboard Feature | Full-size, backlit, nightfall black opaque keyboard |
| Sensors | Accelerometer; eCompass; Gyroscope; IR thermal sensor |
| Interface | 2x Thunderbolt 4 2 x USB-A 3.2 1x Headphone/microphone combo 1x HDMI 2.1 Media Card Reader |
| Battery / Power Supply | 4-cell, Li-ion polymer 65 W |
| Dimensions | (W x D x H) 14.07 x 8.99 x 0.72 Inchis |
| Weight | 4.22 pounds |
| Warranty | 2 Years Warranty |
The HP Envy x360 14 is a premium 2-in-1 convertible laptop designed for professionals, students, creators, and multitaskers who want a balance of performance, portability, and touchscreen flexibility. Powered by the Intel Core i7-1355U processor with 16GB RAM and a fast 1TB SSD, it delivers smooth multitasking, fast responsiveness, and reliable performance for both productivity and creative workloads.
Its 14-inch touchscreen display with a 360° hinge allows you to switch easily between laptop and tablet modes, making it ideal for office work, presentations, online meetings, and entertainment.
The 13th Gen Intel processor offers:
This high-capacity setup ensures:
The premium touchscreen provides:
Flexible usage modes include:
Designed for portability and style:
Includes:
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!