| Brand | Asus |
| Model | Asus VivoBook 15 A1504VA |
| Model Number | A1504VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i5-1335U Processor Up to 4.6 GHz (10 Cores, 12 Threads, 12 Mb Cache) |
| Memory | 8GB DDR4-3200 on-board (upgradable) RAM |
| Memory Slot | Extra 1x DDR4 SO-DIMM slot Max 24GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)84% Display |
| Camera | 720p HD camera with privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Touchpad |
| Sensors | FingerPrint |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus VivoBook 15 A1504VA |
| Model Number | A1504VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i5-1335U Processor Up to 4.6 GHz (10 Cores, 12 Threads, 12 Mb Cache) |
| Memory | 8GB DDR4-3200 on-board (upgradable) RAM |
| Memory Slot | Extra 1x DDR4 SO-DIMM slot Max 24GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
| Graphic Card | Intel UHD Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)84% Display |
| Camera | 720p HD camera with privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Touchpad |
| Sensors | FingerPrint |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 2 Years |
The Asus VivoBook 15 A1504VA is a modern everyday laptop designed for students, office users, freelancers, and home users who need smooth performance, reliability, and portability. Powered by the Intel Core i5-1335U processor, this laptop delivers efficient multitasking, fast responsiveness, and stable performance for daily productivity tasks, online classes, browsing, office work, and multimedia use.
Its 15.6-inch Full HD display offers clear visuals and comfortable viewing, making it a solid choice for both work and entertainment.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!