| Brand | Asus |
| Model | ASUS VivoBook 15 |
| Model Number | A1502VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook 15 |
| Colors | Quiet Blue |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i9-13900H Processor (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 14 cores, 20 Threads) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM (8 GB on-board + 8 GB SO-DIMM) |
| Memory Slot | Max total support 16GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, LED Backlit, 60Hz refresh rate display |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion ø4.5, 65W AC Adapter, Output: 19V DC, 3.42A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions (W x D x H) | 35.97 x 23.25 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.16″ x 9.15″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS VivoBook 15 |
| Model Number | A1502VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook 15 |
| Colors | Quiet Blue |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i9-13900H Processor (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 14 cores, 20 Threads) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM (8 GB on-board + 8 GB SO-DIMM) |
| Memory Slot | Max total support 16GB |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, LED Backlit, 60Hz refresh rate display |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion ø4.5, 65W AC Adapter, Output: 19V DC, 3.42A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions (W x D x H) | 35.97 x 23.25 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.16″ x 9.15″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS VivoBook 15 A1502VA is a powerful high-performance productivity laptop designed for professionals, students, programmers, and multitaskers who need desktop-level performance in a portable form factor. Powered by the 13th Gen Intel Core i9-13900H processor, this laptop delivers exceptional speed for multitasking, productivity, coding, office work, and demanding applications.
With 16GB RAM, 512GB SSD storage, and a 15.6-inch Full HD display, the VivoBook 15 offers excellent performance, responsiveness, and usability for both professional and everyday workloads.
Intel Core i9-13900H Processor (13th Gen)
Flagship H-series processor with powerful multi-core performance designed for heavy multitasking, productivity, programming, and demanding workloads.
16GB DDR4 RAM
Ensures smooth multitasking, fast application switching, and stable performance during heavy usage.
512GB PCIe NVMe SSD Storage
Fast SSD storage provides quick boot times, responsive system performance, and rapid file access.
15.6-inch Full HD Display (1920×1080)
Large anti-glare display delivers clear visuals and comfortable viewing for work, study, and entertainment.
Intel Integrated Graphics
Suitable for multimedia, productivity tasks, presentations, and light creative workloads.
Slim & Modern Design
Portable and stylish chassis designed for students, office users, and professionals.
Modern Connectivity Options
Includes USB-C, USB-A, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, and essential connectivity features for daily productivity.
Efficient Thermal & Power Optimization
Designed to maintain stable performance and efficient cooling during long working sessions.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!