| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix G18 |
| Model Number | G815L-MS9063W |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | Rog Strix |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor Up to 5.4 GHz (24 Cores, 24 Threads, 36 Mb L3 Cache) |
| Memory | 32GB DDR5-5600MHz SO-DIMM RAM |
| Memory Slot | Max Capacity: 64GB, 2 Slots |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™5060 Laptop GPU, 8GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | ROG Nebula Display 18-inch, 2.5K 16:10 (2560 x 1600, WQXGA), IPS-level, Anti-glare display, DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz Display |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphones) Smart Amp Technology |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad, with Copilot key |
| Interface | 1x RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10 Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions(W x D x H) | 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm |
| Weight | 3.20 Kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ROG Strix G18 |
| Model Number | G815L-MS9063W |
| Series | Asus ROG Strix |
| Sub Series | Rog Strix |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor Up to 5.4 GHz (24 Cores, 24 Threads, 36 Mb L3 Cache) |
| Memory | 32GB DDR5-5600MHz SO-DIMM RAM |
| Memory Slot | Max Capacity: 64GB, 2 Slots |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™5060 Laptop GPU, 8GB GDDR7 |
| Display Screen / Design / Resolution | ROG Nebula Display 18-inch, 2.5K 16:10 (2560 x 1600, WQXGA), IPS-level, Anti-glare display, DCI-P3:100%, Refresh Rate:240Hz Display |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphones) Smart Amp Technology |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Device Lighting | Aura Sync Light Bar |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad, with Copilot key |
| Interface | 1x RJ45 LAN port 1x Thunderbolt™ 4 with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10 Gbps) |
| Battery / Power Supply | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Dimensions(W x D x H) | 39.9 x 29.8 x 2.35 ~ 3.20 cm |
| Weight | 3.20 Kg |
| Warranty | 2 Years |
The Asus ROG Strix G18 G815L is a high-performance gaming beast built for hardcore gamers, streamers, creators, and professionals who want desktop-class gaming power in a laptop form factor. Powered by the Intel Core Ultra 9 275HX processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GPU, this laptop delivers powerful gaming performance, smooth multitasking, and excellent productivity for demanding workloads.
Its massive 18-inch 2.5K display provides stunning visuals, immersive gameplay, and a larger viewing experience for gaming, content creation, and entertainment.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!