| Brand | Asus |
| Model | ASUS ExpertBook CX54 |
| Model Number | CX5403 |
| Series | ExpertBook |
| Sub Series | ASUS ExpertBook CX54 |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 5 Processor 115U 2.1 GHz (10MB Cache, up to 4.2 GHz, 8 Cores, 10 Threads); Intel AI Boost NPU |
| Memory | 16GB LPDDR5X on-board RAM |
| Memory Slot | Memory Max Up to: 16 GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Touch screen, 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, 500nits, DCI-P3: 100%, Screen-to-body ratio:89 %, With stylus support Display |
| Camera | 8.0M camera With a privacy shutter |
| Operation System | ChromeOS ChromeOS (Enterprise upgrade) |
| Optical Drive | — |
| Audio & Video | Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel |
| Color | — |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Audio Jack Micro SD card read |
| Battery / Power Supply | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion TYPE-C, 45W AC Adapter Long-life rechargeable lithium polymer battery. |
| Dimensions | (W x D x H) 31.37 x 22.28 x 1.69 ~ 1.69 cm (12.35″ x 8.77″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.30 kg (2.87 lbs) 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS ExpertBook CX54 |
| Model Number | CX5403 |
| Series | ExpertBook |
| Sub Series | ASUS ExpertBook CX54 |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 5 Processor 115U 2.1 GHz (10MB Cache, up to 4.2 GHz, 8 Cores, 10 Threads); Intel AI Boost NPU |
| Memory | 16GB LPDDR5X on-board RAM |
| Memory Slot | Memory Max Up to: 16 GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Touch screen, 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, 500nits, DCI-P3: 100%, Screen-to-body ratio:89 %, With stylus support Display |
| Camera | 8.0M camera With a privacy shutter |
| Operation System | ChromeOS ChromeOS (Enterprise upgrade) |
| Optical Drive | — |
| Audio & Video | Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel |
| Color | — |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Audio Jack Micro SD card read |
| Battery / Power Supply | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion TYPE-C, 45W AC Adapter Long-life rechargeable lithium polymer battery. |
| Dimensions | (W x D x H) 31.37 x 22.28 x 1.69 ~ 1.69 cm (12.35″ x 8.77″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.30 kg (2.87 lbs) 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS ExpertBook CX54 is a premium business-class AI-powered ultrabook designed for professionals, office users, students, and corporate environments who need strong performance, portability, and efficiency. Powered by the Intel Core Ultra 5 processor, this laptop delivers smooth multitasking, intelligent AI-assisted performance, and excellent productivity for office work, presentations, meetings, and daily professional tasks.
Its 14-inch WQXGA display provides ultra-sharp visuals, improved clarity, and immersive viewing quality, making it ideal for productivity-focused users who value both performance and portability.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!