| Brand | Asus |
| Model | ASUS ExpertBook CX54 |
| Model Number | CX5403 |
| Series | ExpertBook |
| Sub Series | ASUS ExpertBook CX54 |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 Processor 155U 1.7 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 12 Cores, 14 Threads); Intel AI Boost NPU |
| Memory | 16GB LPDDR5X on-board RAM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:16GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen, 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, 500nits, DCI-P3: 100%, Screen-to-body ratio:89 % Display |
| Camera | 8.0M camera With a privacy shutter |
| Operation System | ChromeOS ChromeOS (Enterprise upgrade) |
| Optical Drive | — |
| Audio & Video | Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel |
| Color | — |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Audio Jack Micro SD card read |
| Battery / Power Supply | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion TYPE-C, 45W AC Adapter Long-life rechargeable lithium polymer battery. |
| Dimensions (W x D x H) | 31.37 x 22.28 x 1.69 ~ 1.69 cm (12.35″ x 8.77″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.30 kg (2.87 lbs) 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS ExpertBook CX54 |
| Model Number | CX5403 |
| Series | ExpertBook |
| Sub Series | ASUS ExpertBook CX54 |
| CPU / Processor | Intel Core Ultra 7 Processor 155U 1.7 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 12 Cores, 14 Threads); Intel AI Boost NPU |
| Memory | 16GB LPDDR5X on-board RAM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:16GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capability | — |
| Graphic | Intel Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen, 14.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10, Wide view, Anti-glare display, 500nits, DCI-P3: 100%, Screen-to-body ratio:89 % Display |
| Camera | 8.0M camera With a privacy shutter |
| Operation System | ChromeOS ChromeOS (Enterprise upgrade) |
| Optical Drive | — |
| Audio & Video | Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel |
| Color | — |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, supports display / power delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Audio Jack Micro SD card read |
| Battery / Power Supply | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion TYPE-C, 45W AC Adapter Long-life rechargeable lithium polymer battery. |
| Dimensions (W x D x H) | 31.37 x 22.28 x 1.69 ~ 1.69 cm (12.35″ x 8.77″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
| Weight | 1.30 kg (2.87 lbs) 1.40 kg (3.09 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS ExpertBook CX54 (Core Ultra 7) is a premium business-class AI ultrabook built for professionals, office users, and students who want high performance, premium build quality, and long-term reliability in a lightweight design. Powered by the Intel Core Ultra 7 processor, it delivers excellent multitasking, AI-accelerated performance, and smooth productivity for office work, presentations, meetings, browsing, and heavy multitasking.
Its 14-inch WQXGA (2560×1600) display provides ultra-sharp visuals, better workspace, and rich color clarity—perfect for productivity and professional use.
Estimated Price in Bangladesh:
৳155,000 – ৳190,000 (varies by processor variant and availability)
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!