| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Pro 5 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16IAX10 |
| Series | Lenovo |
| Sub Series | Lenovo Legion Pro 5 |
| Color | Eclipse Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20Core (8P + 12E) / 20Threads, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Cache |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600MHz RAM |
| Memory Slot | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Capability | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 GPU, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500 nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free Display |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio & Video | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Keyboard Feature | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Interface | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 10 Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) 1x Power connector |
| Battery / Power Supply | 80Wh, 245W Slim Tip (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 364.38 x 268.06 x 25.95 mm |
| Weight | 2.43 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Lenovo |
| Model | Legion Pro 5 |
| Released Year | 2025 |
| Model Number | 16IAX10 |
| Series | Lenovo |
| Sub Series | Lenovo Legion Pro 5 |
| Color | Eclipse Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX, 20Core (8P + 12E) / 20Threads, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Cache |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600MHz RAM |
| Memory Slot | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Capability | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7 GPU, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ WQXGA (2560×1600) OLED 500 nits Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR™ True Black 1000, Dolby Vision®, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free Display |
| Camera | 5.0MP with E-shutter |
| Operating System | Windows 11 |
| Audio & Video | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi® 7, 802.11be 2×2 + BT5.4 |
| Keyboard Feature | 24-Zone RGB Backlit, English |
| Interface | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 10 Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) 1x Power connector |
| Battery / Power Supply | 80Wh, 245W Slim Tip (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 364.38 x 268.06 x 25.95 mm |
| Weight | 2.43 kg |
| Warranty | 2 Years |
The Lenovo Legion Pro 5 16IAX10 is a next-generation high-performance gaming laptop designed for gamers, creators, and power users who want cutting-edge performance and smooth gameplay. It comes with the Intel Core Ultra 7 255HX processor, RTX 5060 8GB graphics, 8GB RAM, and 1TB SSD storage, delivering strong gaming performance, fast multitasking, and excellent visual experience on a sharp 16″ WQXGA 165Hz display.
Advanced high-performance CPU for gaming and productivity.
Modern GPU for smooth gaming experience.
Fast storage with upgrade potential.
Sharp and fluid visual experience.
Stable performance under heavy load.
Modern and durable design.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!