| Brand | Asus |
| Model | Asus Vivobook 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | A1605VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Indie Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 7 Processor 150U Processor |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB on board + 8GB Sodimm) RAM |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Card | Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.0-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio IPS-level Panel LED Backlit 60Hz refresh rate 300nits 45% NTSC color gamut Anti-glare display TÜV Rhein land-certified Non-touch screen (Screen-to-body ratio)86% Display |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Sonic Master Built-in speaker Built-in microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key 1.4mm Key-travel Touchpad |
| Sensors | Finger Print Sensor |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs 3S1P 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 35.87 x 24.95 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus Vivobook 16 |
| Released Year | 2024 |
| Model Number | A1605VA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Indie Black |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 7 Processor 150U Processor |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB on board + 8GB Sodimm) RAM |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Card | Intel® Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16.0-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio IPS-level Panel LED Backlit 60Hz refresh rate 300nits 45% NTSC color gamut Anti-glare display TÜV Rhein land-certified Non-touch screen (Screen-to-body ratio)86% Display |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Audio & Video | Sonic Master Built-in speaker Built-in microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key 1.4mm Key-travel Touchpad |
| Sensors | Finger Print Sensor |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs 3S1P 3-cell Li-ion |
| Dimensions | (W x D x H) 35.87 x 24.95 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS Vivobook 16 A1605VA is a large-screen productivity laptop designed for students, professionals, and office users who need smooth performance and comfortable workspace for daily computing. Powered by the Intel Core 7 processor, it delivers efficient multitasking, fast responsiveness, and reliable everyday performance.
With 16GB RAM, 1TB SSD storage, and a spacious 16-inch display, it offers an excellent balance of productivity, portability, and modern features for office work, study, and entertainment.
Intel Core 7 Processor
Modern high-performance processor designed for multitasking, office applications, browsing, and productivity tasks.
16GB RAM
Ensures smooth multitasking performance while running multiple apps and browser tabs.
1TB PCIe NVMe SSD Storage
Large and fast storage for quick boot times, rapid file access, and responsive performance.
16.0 inch WUXGA (1920×1200)16.0\ \text{inch}\ WUXGA\ (1920\times1200)16.0 inch WUXGA (1920×1200)
16-inch WUXGA Display
Large 16:10 display provides more workspace for productivity, entertainment, and multitasking.
Slim & Modern Design
Portable and stylish design suitable for students and professionals.
Intel Integrated Graphics
Good for office tasks, streaming, browsing, and light creative workloads.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!