Ecolabels & Compliances Energy star 8.0
| Brand | Asus |
| Model | Asus ExpertBook P1 |
| Model Number | P1503CVA |
| Series | Asus ExpertBook |
| Sub Series | Asus ExpertBook p1 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache up to 4.7 GHz, 12 cores 16 Threads) |
| Memory | 8GB DDR5 SO-DIMM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:64GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Capability | Extra SSD Slot |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 Anti-glare display LED Backlit NTSC: 45% Screen-to-body ratio:87 % Wide view 300nits Display |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | FreeDos |
| Optical Drive | External DVD writer 8X |
| Audio & Video | Audio by Dirac Built-in speaker Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Keyboard Feature | backlit keyboard 1.35mm Key-travel Spill-resistant Keyboard |
| Sensors | Fingerprint Sensor |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display/power delivery 1x HDMI 1.4 up to 3840x2160p/30Hz 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| Battery / Power Supply | 50WHrs 3S1P 3-cell Li-ion TYPE-C 65W AC Adapter Output: 20V DC 3.25A 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.95 x 23.22 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.15″ x 9.14″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.63 kg (3.59 lbs) |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ExpertBook P1 |
| Model Number | P1503CVA |
| Series | Asus ExpertBook |
| Sub Series | Asus ExpertBook p1 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache up to 4.7 GHz, 12 cores 16 Threads) |
| Memory | 8GB DDR5 SO-DIMM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:64GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Capability | Extra SSD Slot |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 Anti-glare display LED Backlit NTSC: 45% Screen-to-body ratio:87 % Wide view 300nits Display |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | FreeDos |
| Optical Drive | External DVD writer 8X |
| Audio & Video | Audio by Dirac Built-in speaker Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Keyboard Feature | backlit keyboard 1.35mm Key-travel Spill-resistant Keyboard |
| Sensors | Fingerprint Sensor |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display/power delivery 1x HDMI 1.4 up to 3840x2160p/30Hz 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| Battery / Power Supply | 50WHrs 3S1P 3-cell Li-ion TYPE-C 65W AC Adapter Output: 20V DC 3.25A 65W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.95 x 23.22 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.15″ x 9.14″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.63 kg (3.59 lbs) |
| Warranty | 1 Year |
The Asus ExpertBook P1 P1503CVA is a business-focused productivity laptop designed for professionals, students, office users, and multitaskers who need reliable performance with touchscreen convenience. Powered by the Intel Core i5-13500H processor, this laptop delivers fast multitasking, smooth workflow handling, and efficient computing performance for office work, online meetings, browsing, and daily productivity tasks.
Its 15.6-inch Full HD touch display offers clear visuals and responsive touch interaction, making everyday work and entertainment more comfortable and interactive.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!