| Brand | Asus |
| Model | Asus ExpertBook P1 |
| Model Number | P1403CVA |
| Series | Asus ExpertBook |
| Sub Series | Asus ExpertBook P1 |
| Color | Misty Grey |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz, 12 cores, 16 Threads) |
| Memory | 8GB DDR5 SO-DIMM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:64GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Capability | 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen, 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:87 % |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | FreeDOS |
| Optical Drive | External DVD writer 8X |
| Audio & Video | Audio by Dirac Built-in speaker Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Keyboard Feature | Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard |
| Sensors | Fingerprint Sensor |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display/power delivery 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| Battery / Power Supply | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long-life rechargeable lithium polymer battery. TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions (W x D x H) | 32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78″ x 8.44″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.43 kg (3.15 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Asus |
| Model | Asus ExpertBook P1 |
| Model Number | P1403CVA |
| Series | Asus ExpertBook |
| Sub Series | Asus ExpertBook P1 |
| Color | Misty Grey |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz, 12 cores, 16 Threads) |
| Memory | 8GB DDR5 SO-DIMM |
| Memory Slot | Memory Max Up to:64GB |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Storage Capability | 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | Non-touch screen, 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:87 % |
| Camera | 720p HD camera With a privacy shutter |
| Operation System | FreeDOS |
| Optical Drive | External DVD writer 8X |
| Audio & Video | Audio by Dirac Built-in speaker Built-in array microphone |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Keyboard Feature | Chiclet Keyboard, 1.35mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard |
| Sensors | Fingerprint Sensor |
| Interface | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display/power delivery 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| Battery / Power Supply | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Long-life rechargeable lithium polymer battery. TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Dimensions (W x D x H) | 32.45 x 21.44 x 1.97 ~ 1.97 cm (12.78″ x 8.44″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
| Weight | 1.43 kg (3.15 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The Asus ExpertBook P1 P1403CVA is a lightweight and business-focused productivity laptop designed for professionals, students, office users, and multitaskers who need reliable performance with touchscreen flexibility. Powered by the Intel Core i5-13500H processor, this laptop delivers fast multitasking, efficient workflow handling, and responsive performance for office work, online meetings, study, browsing, and daily productivity tasks.
Its compact 14-inch Full HD touch display offers sharp visuals and smooth touch interaction, making work and entertainment more comfortable, interactive, and portable.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!