| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro 16 |
| Series | Acer Nitro |
| Sub Series | Nitro 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-14650HX Processor 5.2 GHz (16 Cores, 24 Threads, 30MB Cache) |
| Memory | 16GB Dual-channel DDR5 5200MHz RAM |
| Memory Slot | (Upgradable to 64GB DDR5 RAM) |
| Storage | 1TB PCIe NVME Gen4 SSD |
| Storage Capability | |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8GB of dedicated GDDR7 VRAM Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ IPS (In-Plane Switching) technology, 2.5K, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 240Hz refresh rate, Wide viewing angle up to 170 degrees, Ultra-slim design, Mercury free, environment friendly Display |
| Camera | HD Camera 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction |
| Operation System | |
| Audio & Video | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier |
| Network / Connectivity Technology | WiFi 6 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) MU-MIMO technology Gigabit Ethernet Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Keyboard Feature | RGB Backlit Keyboard |
| Sensors | – |
| Interface | 1 x USB Type-C™ port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort over USB-C Thunderbolt™ 4 USB charging 5 V; 3 A DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging Two ports for USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter |
| Battery / Power Supply | 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.3 (W) x 239.89 (D) x 15.7/23.5 (H) mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Acer |
| Model | Acer Nitro 16 |
| Series | Acer Nitro |
| Sub Series | Nitro 16 |
| CPU / Processor | Intel® Core™ i7-14650HX Processor 5.2 GHz (16 Cores, 24 Threads, 30MB Cache) |
| Memory | 16GB Dual-channel DDR5 5200MHz RAM |
| Memory Slot | (Upgradable to 64GB DDR5 RAM) |
| Storage | 1TB PCIe NVME Gen4 SSD |
| Storage Capability | |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8GB of dedicated GDDR7 VRAM Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16″ IPS (In-Plane Switching) technology, 2.5K, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 240Hz refresh rate, Wide viewing angle up to 170 degrees, Ultra-slim design, Mercury free, environment friendly Display |
| Camera | HD Camera 720p HD video at 30 fps with Temporal Noise Reduction |
| Operation System | |
| Audio & Video | DTS® X:Ultra Audio, featuring optimized Bass, Loudness, Speaker Protection with up to 6 custom content modes by smart amplifier |
| Network / Connectivity Technology | WiFi 6 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) MU-MIMO technology Gigabit Ethernet Supports Bluetooth® 5.1 or above |
| Keyboard Feature | RGB Backlit Keyboard |
| Sensors | – |
| Interface | 1 x USB Type-C™ port supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) DisplayPort over USB-C Thunderbolt™ 4 USB charging 5 V; 3 A DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging Two ports for USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter |
| Battery / Power Supply | 4-cell Li-ion battery |
| Dimensions | 362.3 (W) x 239.89 (D) x 15.7/23.5 (H) mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 Years |
The laptop is a high-performance gaming and productivity machine designed for gamers, creators, and power users who need extreme speed and smooth performance. It comes with the Intel Core i7-14650HX processor, RTX 5060 8GB GPU, 64GB RAM, and 1TB SSD storage, delivering excellent gaming performance, fast rendering, and heavy multitasking capability for demanding workloads.
Powerful HX-series CPU for extreme performance.
Next-gen GPU for smooth AAA gaming.
Ultra-fast memory and massive storage.
Sharp and ultra-smooth visuals.
Stable performance under heavy load.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!