| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 14 |
| Model Number | A1405ZA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i5-12500H Processor Up to 4.50 GHz (12 Cores, 16 Threads, 18 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB on board + 8GB Sodimm) |
| Memory Slot | 1x DDR4 SO-DIMM slot (Max 24GB) RAM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14” FHD (1920 x 1200) 16:10, IPS-level Panel, LED Backlit, 250nits, 45% NTSC color gamut for non-OLED, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Screen-to-body ratio: 82 % Display |
| Camera | 720p HD camera with privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual-band) 1×1 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Precision Touchpad |
| Sensors | FingerPrint Sensor |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x Headphone out DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, AC Adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 31.71 x 22.20 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Remark | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
| Brand | Asus |
| Model | ASUS Vivobook 14 |
| Model Number | A1405ZA |
| Series | Asus Vivobook |
| Sub Series | Vivobook |
| Color | Silver |
| CPU / Processor | Intel Core i5-12500H Processor Up to 4.50 GHz (12 Cores, 16 Threads, 18 Mb Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB on board + 8GB Sodimm) |
| Memory Slot | 1x DDR4 SO-DIMM slot (Max 24GB) RAM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Graphic Card | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 14” FHD (1920 x 1200) 16:10, IPS-level Panel, LED Backlit, 250nits, 45% NTSC color gamut for non-OLED, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Screen-to-body ratio: 82 % Display |
| Camera | 720p HD camera with privacy shutter |
| Operation System | Windows 11 Home |
| Optical Drive | – |
| Audio & Video | SonicMaster Built-in speaker Built-in microphone with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual-band) 1×1 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard, 1.4mm Key-travel, Precision Touchpad |
| Sensors | FingerPrint Sensor |
| Interface | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x Headphone out DC-in |
| Battery / Power Supply | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion, AC Adapter |
| Dimensions | (W x D x H) 31.71 x 22.20 x 1.99 ~ 1.99 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Remark | 2 Years Manufacturer’s Limited Warranty |
The Asus VivoBook 14 A1405ZA is a powerful and portable everyday laptop designed for students, office users, freelancers, and professionals who need strong performance in a compact form factor. Powered by the Intel Core i5-12500H processor, this laptop delivers excellent multitasking capability, fast responsiveness, and smooth performance for productivity, browsing, office work, content consumption, and light creative tasks.
Its 14-inch Full HD display ensures clear visuals and comfortable viewing, making it a perfect balance of performance and portability.
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!