| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F16 |
| Model Number | FX607VJ |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 5 210H 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 12 Threads) Processor |
| Memory | 8GB DDR4-3200 SO-DIMM x2 RAM |
| Memory Slot | Max Capacity:64GB, Supports dual-channel memory technology |
| Storage | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | 2x DDR4 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop 2195Mhz at 65W (2145MHz Boost Clock+50MHz OC, 50W+15W Dynamic Boost), 6GB GDDR6 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch, FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), IPS-level, Anti-glare display, Refresh Rate:144Hz, Response Time:3ms, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Display |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating System | |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in the spring of 2023). Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port |
| Battery / Power Supply | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.21 ~ 2.67 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.87″ ~ 1.05″) |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | ASUS |
| Model | ASUS TUF Gaming F16 |
| Model Number | FX607VJ |
| Series | TUF Gaming |
| Sub Series | ASUS TUF |
| CPU / Processor | Intel® Core™ 5 210H 2.2 GHz (12MB Cache, up to 4.8 GHz, 8 cores, 12 Threads) Processor |
| Memory | 8GB DDR4-3200 SO-DIMM x2 RAM |
| Memory Slot | Max Capacity:64GB, Supports dual-channel memory technology |
| Storage | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage Capability | 2x DDR4 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe |
| Graphic Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop 2195Mhz at 65W (2145MHz Boost Clock+50MHz OC, 50W+15W Dynamic Boost), 6GB GDDR6 Graphics |
| Display Screen / Design / Resolution | 16-inch, FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), IPS-level, Anti-glare display, Refresh Rate:144Hz, Response Time:3ms, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Display |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating System | |
| Audio & Video | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification (for headphones) Support Microsoft Cortana near field/far field (Microsoft service suspended in the spring of 2023). Built-in array microphone 2-speaker system |
| Network / Connectivity Technology | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version differences.) |
| Keyboard Feature | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad With Copilot key |
| Interface | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ / power delivery (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port |
| Battery / Power Supply | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Dimensions | 35.4 x 25.1 x 2.21 ~ 2.67 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.87″ ~ 1.05″) |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Warranty | 2 Years |
The ASUS TUF Gaming F16 FX607VJ is a powerful mid-range gaming laptop built for gamers, creators, and performance users in Bangladesh. Powered by the Intel Core 5 210H processor and NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB graphics, this laptop delivers smooth gaming performance, fast multitasking, and reliable productivity. Featuring a 16-inch 144Hz FHD+ display, advanced cooling system, and durable TUF design, it is an ideal choice for modern gaming and heavy workloads.
Powered by Intel Core 5 210H with up to 4.8GHz turbo, 8 cores and 12 threads, this processor ensures fast performance for gaming, streaming, and multitasking .
Equipped with RTX 3050 6GB GDDR6 GPU, supporting ray tracing and DLSS technology, delivering smooth gameplay and enhanced graphics performance .
Comes with 8GB DDR4 RAM, providing solid performance for gaming and daily tasks, with upgrade support up to higher capacity for advanced users .
Fast 512GB NVMe SSD ensures quick boot time, faster loading speeds, and efficient storage performance .
The 16-inch WUXGA (1920×1200) display with 144Hz refresh rate offers smooth visuals, reduced motion blur, and an immersive gaming experience .
Features MUX switch and NVIDIA Advanced Optimus technology for better gaming performance and thermal efficiency .
Built with ASUS TUF durability standards, ensuring long-lasting performance and resistance to daily wear and tear.
Includes Wi-Fi 6, USB Type-C, HDMI 2.1, and multiple ports for fast connectivity and versatile usage .
We are a trusted destination for gaming laptops in Bangladesh. When you purchase from Eastern IT, you get:
No video available
No questions submitted for this product yet.
The More You Buy, the More You Profit — Go Wholesale!